Uhryznutie a uštipnutie hmyzom
Na začiatok uvedieme na správnu mieru rozdiel medzi uhryznutím a uštipnutím hmyzom. Za uhryznutie považujeme situácie, keď nás hmyz uhryzne hryzadlami (nie, chrobáky nemajú zuby). Ide teda výlučne o mechanické poškodenie. Naopak, pri uštipnutí hmyz používa žihadlo, ktorým po prepichnutí kože môže do nášho tela vypustiť menšie či väčšie množstvo jedu. Pri uštipnutí hmyzom je teda podstatné postupovať podľa toho, či je uštipnutá osoba alergikom.
Uhryznutie plošticou
S plošticami sa v dnešnej dobe môžete stretnúť najmä v hotelových izbách, na chatách, v útulniach a iných ubytovacích priestoroch. Ploštica svojím tvarom pripomína jadierko jablka a zanecháva po sebe trus v podobe malých čiernych bodiek. V matracoch, ale aj za nábytkom či v oblečení môžete objaviť aj hniezda. Uhryznutie plošticou sa podobá uštipnutiu komárom, spozorovať môžete začervenané ložisko s tmavším kolieskom uprostred. Agresívne sliny ploštíc môžu spôsobiť aj vznik pľuzgierov v okolí uhryznutia. Najlepším spôsobom ošetrenia je prikladanie chladiacich vrecúšok alebo potieranie propolisovou masťou či prípravkom proti uhryznutiu hmyzom. Ak si napríklad deti pľuzgiere rozškriabu, odporúčame ich prelepiť detským leukoplastom.
Uhryznutie blchou
Uhryznutie blchou je podobné ako uhryznutie plošticou, no ak sa s ňou dostanete do kontaktu, pravdepodobne ich schytáte aj celé desiatky. Jednotlivé uhryznutia budú v rade za sebou ako taký vláčik. Blchy môžu prenášať aj rôzne infekčné ochorenia, pretože sa živia krvou napadnutého živočícha. Postihnuté miesto sa odporúča potierať antihistamínovým alebo octanovým prípravkom.
Uštipnutie komárom
Snáď už každého z nás v živote poštípal komár a opäť môžeme byť radi, že komáre v našich podmienkach neprenášajú maláriu či iné nebezpečné choroby. Štípance od komára nie je obvykle potrebné špeciálne ošetrovať. Postihnuté miesto stačí umyť vodou a v prípade, že rana príliš svrbí, podať dotyčnému antihistaminiká.
Uštipnutie osou alebo sršňom
Osie uštipnutie alebo uštipnutie sršňom môže byť spojené so silnou alergickou reakciou, ktorá môže byť len lokálna, no dokáže pôsobiť aj na celý organizmus. Najmä pri prvom uštipnutí v živote je dôležité dieťa sledovať, či u neho nenastupujú príznaky nejakej alergickej reakcie. Osy aj sršne dokážu človeka uštipnúť aj niekoľkokrát za sebou, najmä v prípade, že sa dostanú napríklad pod oblečenie. V prípade, že osa alebo sršeň človeka uštipnú do krku, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, pretože aj lokálny opuch by mohol spôsobiť zástavu dýchania. Bežné uštipnutie týmto hmyzom stačí ošetriť niektorým zo spomínaných krémov alebo mastí.
Uštipnutie včelou
Najväčším nebezpečenstvom v našej prírode je najmä pre alergikov uštipnutie včelou. Včela po uštipnutí necháva žihadlo aj s jedovým vačkom zapichnuté v tele človeka a zomiera. Žihadlo je preto potrebné čo najskôr, ideálne do niekoľkých sekúnd, opatrne vytiahnuť (bez stlačenia jedového vačku), vďaka čomu sa minimalizuje množstvo jedu, ktoré sa do tela uvoľní. Bežný zdravý človek zvládne aj niekoľko desiatok uštipnutí od včiel, o ktorých sa hovorí, že môžu byť dokonca prospešné pri boji s reumou. V prípade, že sa začne objavovať akákoľvek forma alergickej reakcie (sťažené dýchanie, neprirodzený opuch poštípaného miesta alebo celého tela, nevoľnosť), je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak je človek alergik a má pri sebe balíček prvej pomoci, je potrebné podať mu predpísané lieky a vpichnúť do stehna adrenalínovú injekciu s perovým aplikátorom.
Uhryznutie mravcom, pavúkom či iným chrobákom
V prírode nás dokážu pohrýzť aj mravce, pavúky či rôzne chrobáky. Ak sa radi túlate prírodou a občas si sadnete niekam do trávy, obyvatelia mraveniska pod vaším zadkom vám môžu dať jasne najavo, čo si myslia o vašom odpočinkovom mieste. Takéto uhryznutia je opäť najvhodnejšie ošetriť masťou s upokojujúcim účinkom, prípadne užiť malú dávku antihistaminík.