Ošetrenie odreniny

Odrenina je poškodenie horných vrstiev kože spôsobené trením. Väčšinou sa vyskytujú na nohách, ramenách, rukách alebo bokoch. Odreniny zriedkavo silno krvácajú ale bolia, často silno mokvajú a sú náchylné na infekcie.

Grafické znázornenie umývania rúk ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

1. Umyte si ruky:

Dôkladne si umyte a osušte ruky.
Grafické znázornenie tečúcej vody z vodovodu na ilustráciu oplachovania rany ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

2. Vyčistite ranu:

Ranu vyčistite tečúcou vodou z vodovodu. V prípade potreby pomocou sterilnej pinzety z rany opatrne povyberajte kúsky nečistôt či dreva.
Grafické znázornenie ruky vysušujúcej tekutinu pomocou tkaniny na ilustráciu osušenia rany ako súčasti ošetrenia rany.

3. Osušte pokožku:

oblasť rany osušte prikladaním čistého uteráka.
Grafické znázornenie ruky tlačiacej obklad na ranu na ilustráciu zastavenia krvácania ako liečebného kroku.

4. Zastavte krvácanie:

Ak rana krváca, tlačte na ňu niekoľko minút pomocou čistého a suchého obväzu alebo vreckovky.
Grafické znázornenie ruky, ktorá prikladá obväz na iné zápästie, aby symbolizovala zakrytie rany ako krok liečby.

5. Prekryte ranu:

Nechajte okolitú pokožku vyschnúť. Chráňte poranenie, aby sa mohlo nerušene hojiť, a prekryte ho jedným z nižšie uvedených špecializovaných krytí na rany.

Odrenina na nohe, na kolene či na stehne

Deti majú svoje odreniny najčastejšie na vyššie spomenutých miestach. Odreniny od asfaltu môžu byť na prvý pohľad nepekné, no vo väčšine prípadov (a pri správnej starostlivosti) sú naozaj neškodné. Ak chcete, aby hry či športové činnosti vašich detí neboli sprevádzané nepríjemnými spomienkami na zdravotné problémy spôsobené v podstate nevinnými odreninami, majte vždy po ruke fľašu čistej vody na umytie rany a leukoplast na jej prekrytie.

Odrenina na tvári

V prípade, že sa v detstve alebo aj v dospelom živote stretneme s nejakou tou odreninou napríklad na spomínanej nohe, pravdepodobne si z nej neodnesieme ani tú najmenšiu jazvu. Úplne inou kategóriou sú však odreniny na tvári. K tým máme „prístup“ počas celého dňa, a nielen deti, ale aj dospelí majú tendenciu si takúto odreninu chytať (často špinavými) rukami a snažiť sa odstrániť chrasty, aj keď koža pod nimi nie je úplne zahojená. Výsledkom môže byť predĺženie doby, kým sa odrenina vylieči, ale aj vznik nepekných jaziev. Vďaka prekrytiu odreniny či iného poranenia na tvári sa vyhnete neustálemu škriabaniu tohto miesta a odrenina sa zahojí rýchlejšie. Ak je odrenina navyše aj nepekná a necítite sa kvôli tomu v spoločnosti dobre, náplasť vo farbe kože ju dokonale prekryje.

Mokvajúca a zapálená odrenina

Ak vám malá odrenina začne mokvať alebo sa zapáli, nie je hneď dôvod na paniku. Ide o prirodzenú obrannú reakciu nášho tela. Zápal je prvou odpoveďou na prítomnosť nejakej nečistoty alebo choroboplodného zárodku, ktorý v odrenine zostal po nedokonalom vyčistení. Mokvanie má za úlohu v prvom rade vyplaviť všetky nečistoty z tejto zapálenej odreniny. V druhom rade vytvorí vrstvu podobnú chraste rovnako, ako pri krvácaní, ktorá má za úlohu chrániť ranu dovtedy, kým sa koža úplne nezahojí.

Odrenina, prvá pomoc a jej liečba

Pri menších odreninách zvládnete podať prvú pomoc aj sa postarať o doliečenie bez akejkoľvek pomoci. V prípade, že si s odreninou neviete poradiť, alebo sa jej liečba nevyvíja podľa vašich predstáv, odporúčame vám vyhľadať pomoc lekára. Návštevu lekára odporúčame aj v prípade, že sa odrenina nachádza niekde na hlave. Okrem odretej kože mohlo pri nehode vzniknúť aj ďalšie poranenie, ktoré na prvý pohľad nie je vidieť – napríklad otras mozgu či vnútorné krvácanie. Pri odrenine môžete navyše prehliadnuť aj tržnú ranu, ktorá sa však vyznačuje oveľa silnejším krvácaním.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Návšteva lekára je potrebná, ak je odrenina:

  • silne znečistená časticami 
  • na tvári, najmä v blízkosti očí 
  • neustále krváca alebo mokvá. Vtedy by sa mal pred návštevou lekára aplikovať tlakový obväz 
  • spôsobuje silnú a dlhotrvajúcu bolesť 
  • postihuje veľkú plochu kože, napr. ak ide o odreninu na nohe v rozsahu celého stehna 

Kedy ste boli naposledy očkovaný/-á proti tetanu? O očkovaní sa poraďte s lekárom.

V prípade pochybností vyhľadajte lekára

Mnohé bežné rany sa dajú ošetriť doma. Kedy však treba vyhľadať lekára? Prejdite nižšie a pozrite si ďalšie informácie!

Piktogram zobrazujúci lekára.