Ošetrenie rezných rán
Rany môžu byť spôsobené nožom alebo dokonca listom papiera: koža je prerezaná ostrým predmetom; porezanie prsta alebo ruky sú častým zranením. Postupujte podľa nižšie uvedených krokov liečby, ktoré vychádzajú z odporúčaní NHS:
Rany môžu byť spôsobené nožom alebo dokonca listom papiera: koža je prerezaná ostrým predmetom; porezanie prsta alebo ruky sú častým zranením. Postupujte podľa nižšie uvedených krokov liečby, ktoré vychádzajú z odporúčaní NHS:
Dôkladne si umyte a osušte ruky. Pri ošetrovaní rany neumytými rukami môžete do otvorenej reznej rany ľahko zaviesť infekciu, ktorá by v budúcnosti mohla vyvolať nebezpečný zápal.
Poznámka: Nepoužívajte antiseptické prípravky, pretože môžu poškodiť pokožku a spomaliť hojenie.“ 1 Počas umývania rany môže najmä hlboká rezná rana silno krvácať. Umývať reznú ranu pod tečúcou vodou je vhodné tak maximálne minútu. Za tento čas sa pod dostatočným prúdom vody z rany vyplavia všetky mechanické nečistoty, ako napríklad prach či piesok. Na vyplavenie nečistôt slúži práve aj spomínané krvácanie.
Oblasť rany osušte prikladaním a jemným pritlačením čistého uteráka alebo hygienickej vreckovky. Dôkladné osušenie rany je prvým predpokladom pre zastavenie krvácania. Aj hlboká rezná rana môže už po pár minútach prestať úplne krvácať v prípade, že ste nožom netrafili cievu alebo žilu.
„Ak rana krváca, jemne na ňu zatlačte čistým gázovým obväzom alebo handričkou a ranu nadvihnite, kým krvácanie neprestane.“ 1 V prípade, že rana už nekrváca, je potrebné ju čo najskôr zafixovať náplasťovým stehom. Pri rýchlom ošetrení pomocou tohto stehu nemusí byť šitie potrebné ani pri väčších rezných či tržných ranách. Aby sa do rany nedostali ďalšie nečistoty, môžete náplasťový steh prekryť obväzom alebo gázou a tú upevniť fixačnou páskou.
Priložte sterilný lepiaci obväz, napríklad niektorý z nižšie uvedených špecializovaných obväzov na rany. Ak máte menšiu reznú ranu napríklad na ruke (typickým zranením býva aj odrezané bruško prsta) a potrebujete ju celý deň používať, vyskúšajte ju prekryť Leukoplastom Aqua Pro, ktorý je priedušný, no chráni ranu pred vniknutím vody. Tento produkt ocenia aj rodičia detí, ktoré kvôli drobným poraneniam nechcú prísť o letné radovánky v bazéne, no rodičia zároveň nechcú, aby sa bazénová voda dostala do rany alebo aby sa rana vo vode nerozmočila a neznečistila tak vodu. Takéto znečistenie by malo potom dopad na hygienu pre všetkých ostatných v bazéne.
Obväz sa môže meniť denne, ak je to potrebné, alebo vždy, keď je mokrý alebo znečistený. Ranu udržujte v suchu pomocou vodotesného krytia, ktoré vám umožní sprchovanie.
V prípade reznej rany na ruke alebo na nohe vám môže pomôcť aj starý trik, ktorý používajú ľudia pri sprchovaní alebo kúpaní so sadrou, ktorá sa rozhodne nesmie namočiť. Ruku alebo nohu si môžete schovať do igelitového vrecka, ktoré stiahnete gumičkou. Ak máte reznú ranu na dlani alebo na prstoch, počas sprchovania alebo umývania riadu vám môže pomôcť udržať ranu v suchu aj gumená rukavica.
Porezanie prsta – prvá pomoc: väčšina rezných rán je malá a možno ich ošetriť doma. Návšteva lekára je však potrebná, ak je rezná rana:
Rezná rana a jej hojenie je proces, ktorý sa nedá výrazne urýchliť. Množstvo ľudí má tendenciu si rany neustále chytať či dokonca odlupovať vytvorené chrasty, čo nielen predĺži celkovú dobu hojenia, ale navyše môže spôsobiť tvorbu nepeknej jazvy a v neposlednom rade aj zaviesť do rany choroboplodné zárodky. Najmä u detí je vhodné prekrývať hojacu sa reznú ranu vhodnou náplasťou až dovtedy, kým nie je rana úplne zahojená. Ak máte aj vy stále nutkanie si ranu obzerať a chytať, krytie pomocou náplaste vám takýto zlozvyk znemožní.
Náplasť na reznú ranu ju dokáže v prvých hodinách a dňoch udržať v čistom a suchom prostredí. Ak už je rana zacelená a nehrozí jej otvorenie (napríklad je stiahnutá náplasťovým stehom alebo regulérne zašitá), pre rýchlejšie zahojenie je vhodné nechať ranu doslova dýchať. Sterilnú náplasť môžete na ruke použiť napríklad pri práci či pri spomínanom kontakte s vodou, avšak, ak ruky práve nepoužívate, je lepšie nechať ranu na vzduchu, aby sa zbytočne nezaparila a nemokvala (to platí len v prípade, že je rana už zacelená a do rany sa už nedostanú nečistoty). To by práve mohlo spôsobiť ďalšie komplikácie a v konečnom dôsledku predĺžiť dobu liečenia/hojenia.
S odstránením menšej nepeknej jazvy vám dokážu pomôcť rôzne prípravky a masti dostupné v lekárni. O výbere vhodného z nich sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Neexperimentujte s prípravkami z pochybných zdrojov a zahraničných e-shopov, ktoré nie sú schválené na dermatologické použitie. S väčšou jazvou na exponovanom mieste si poradí len plastický chirurg.
Mnohé bežné rany sa dajú ošetriť doma. Kedy však treba vyhľadať lekára? Prejdite nižšie a pozrite si ďalšie informácie!
Obväzy a krytia so superhrdinskými motívmi pomôžu deťom rýchlo prekonať bolesť.
Vodoodolné, ale priedušné krytie na rany chrániace pred vodou a nečistotami.
Lokálne lepiace náplasti na atraumatické uzatváranie malých rán.