Liečba popálenín prvého stupňa
Abnormálne vystavenie teplote spôsobuje poškodenie kože. Ľahké popáleniny sa zvyčajne označujú ako popáleniny prvého stupňa.
Menej závažná popálenina
Takéto ľahké popáleniny nemusia vždy vzniknúť po kontakte s otvoreným ohňom. Menej závažné popáleniny vám dokáže spôsobiť príliš teplá voda vo vani, horúca para unikajúca z hrnca, prsty si môžete spáliť aj pri dotyku rozpáleného predmetu, pri kontakte s otvoreným ohňom no najčastejšie sa stretávame s popáleninami prvého stupňa od nadmerného vystavenia sa slnečnému žiareniu. Tomu sa dá ľahko vyvarovať, napríklad aplikáciou vhodného krému s ochranným faktorom aspoň na úrovni 30, vyhýbaním sa priamemu slnečnému svitu od 10:00 do 15:00 v letných dňoch, ale aj zakrytím zatiaľ neopáleného tela vrstvou oblečenia. Ak sú popáleniny od Slnka neznesiteľné, navštívte ešte v ten deň pohotovosť. Spolu s nimi sa môže dostaviť aj svalová horúčka či úpal.
Čo je vhodné na popáleniny 1. stupňa?
Až na niekoľko skutočne ťažkých stavov, netreba s popáleninou prvého stupňa utekať hneď k lekárovi. Špeciálnu výnimku však tvoria popáleniny na veľmi citlivých miestach, ako sú napríklad oči alebo ústna dutina. V takýchto prípadoch nepomôže chladenie a treba okamžite vyhľadať pomoc lekára, ktorý určí stupeň popálenia a navrhne ďalší postup. Všeobecne je popálenina prvého stupňa sprevádzaná bolesťou, avšak po pár dňoch by sa malo miesto zahojiť a bolesť ustúpiť.
Pri zranení popáleninami prvého stupňa postupujte podľa nižšie uvedených krokov liečby, ktoré vychádzajú z odporúčaní NHS: