Ošetrenie tržnej rany

Tržná rana vzniká roztrhnutím alebo pôsobením silnej, krátkotrvajúcej tupej sily. Postupujte podľa nižšie uvedených krokov liečby, ktoré vychádzajú z odporúčaní Ministerstva zdravotníctva Západnej Austrálie:

Grafické znázornenie umývania rúk ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

1. Umyte si ruky:

„Pred čistením alebo preväzovaním rany si umyte ruky, aby ste zabránili kontaminácii a infekcii rany.“ 1
Grafické znázornenie tečúcej vody z vodovodu na ilustráciu oplachovania rany ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

2. Ranu vypláchnite:

„Ranu jemne opláchnite čistou, vlažnou vodou, aby ste ju očistili a odstránili všetky úlomky nečistôt, napr. štrk, pretože sa tým zníži riziko infekcie.“ 1
Grafické znázornenie ruky vysušujúcej tekutinu pomocou tkaniny na ilustráciu osušenia rany ako súčasti ošetrenia rany.

3. Osušte pokožku:

„Okolitú pokožku jemne osušte čistou podložkou alebo uterákom.“ 1
Grafické znázornenie ruky tlačiacej obklad na ranu na ilustráciu zastavenia krvácania ako liečebného kroku.

4. Zastavte krvácanie:

„Čistým uterákom mierne pritlačte na miesto, kým sa krvácanie nezastaví (môže to trvať niekoľko minút).“ 1
Grafické znázornenie ruky, ktorá prikladá obväz na iné zápästie, aby symbolizovala zakrytie rany ako krok liečby.

5. Prikryte ranu:

„Použite nelepivé alebo jemné krytie a zľahka ho obviažte na mieste. Snažte sa vyhnúť používaniu pásky na krehkej pokožke, aby ste predišli ďalšej traume pri odstraňovaní obväzu.“ 1
Ikona zobrazujúca tabletky a fľaštičku s liekmi.

6. Zvládnite bolesť:

Lacerácie môžu byť bolestivé. Počas hojenia rany zvážte úľavu od bolesti. O možnostiach úľavy od bolesti sa poraďte so svojím všeobecným lekárom! 1

Tržná rana – čo to je?

Tržná rana je odlišná napríklad od škrabancov najmä tým, že poškodenie tkaniva nie len povrchové, ale oveľa hlbšie. Tržné rany si vo veľkom percente prípadov vyžadujú profesionálne šitie od lekára. Tržné rany sa vyznačujú často prudkým krvácaním, pretože narušená nie je len vrchná časť kože, ale aj hlbšie tkanivá, často dokonca aj svaly a cievy. Aj pri relatívne malej tržnej rane môže človek pokojne stratiť aj niekoľko decilitrov krvi. 

Tržná rana na čele a na hlave

Mimoriadne nebezpečné sú tržné rany na čele a na hlave. Ako sme spomínali vyššie, tržné rany sú často vytvorené silným nárazom. Tržná rana sa tak môže stať skvelou diagnostickou pomôckou, ktorá môže napríklad záchranárom napovedať, že došlo aj k poraneniu hlavy. Samotná tržná rana nemusí byť až tak vážna, no náraz, ktorý ju spôsobil, mohol spôsobiť napríklad aj otras či opuch mozgu. Tie sa väčšinou neprejavia hneď a život-ohrozujúce následky sa môžu dostaviť aj 24 hodín po úraze.

Krvácanie tržnej rany

Silné krvácanie z tržnej rany vás môže vydesiť. Základom je zachovať chladnú hlavu a krvácanie bezodkladne zastaviť. Na menšie tržné rany majú ľudia často v lekárničkách prichystané praktické náplasťové stehy. Pri menšej tržnej rane neexistuje príliš vysoké riziko vykrvácania. Aj strata menšieho množstva krvi však môže vyvolať u zraneného malátnosť či dokonca bezvedomie. Samotný stres z pohľadu na otvorenú ranu prispieva k reálnej možnosti, že pacient môže omdlieť a pádom si spôsobiť ďalšie, často závažnejšie poranenie.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Navštívte svojho lekára alebo zdravotnú sestru, ak rana:

  • vykazuje známky infekcie 
  • naďalej krváca 
  • nedokážete vyrovnať pokožku 
  • má vnútri nečistotu, sklo, tŕň alebo iné cudzie teleso 
  • sa zdá byť veľká alebo hlboká 
  • nehojí sa alebo sa hojí veľmi pomaly (napr. sa nehojí po 4 týždňoch) 

alebo ak:

  • máte skryté ochorenie 
  • máte iné zranenie alebo ste sa pri úraze udreli do hlavy (môžete mať otras mozgu alebo zlomeninu) 
  • hrozí riziko ďalšieho zranenia 
  • nie ste si istí, ako ranu ošetriť, alebo máte akékoľvek obavy. 1

Ako si poradiť s uvoľnenou kožou

Ak (napr. v prípade poranenia pokožky hlavy) vznikne kožný lalok a je stále pripevnený, opatrne vráťte kožný lalok čo najviac do pôvodnej polohy nad ranu vlhkým vatovým tampónom alebo tampónom.

Varovanie: Ak si nie ste istí, ako ranu ošetriť, vyhľadajte lekársku pomoc.

Ošetrenie tržnej rany

Hojenie tržnej rany dosť závisí od jej včasného ošetrenia. Ranu krátko umyte pod vlažnou tečúcou vodou a odstráňte prípadné nečistoty. Na zastavenie krvácania je najvhodnejšou pomôckou kompresný obväz alebo gáza, no dobre vám poslúži aj spomínaná osuška alebo iná tkanina, ktorú môžete pritlačiť na ranu. Ak je tržná rana naozaj veľká a krvácanie masívne, nezamýšľajte sa príliš nad sterilitou a pokojne na ranu tlačte aj vlastným tričkom. V tom prípade odporúčame kontaktovať lekára a prípadne aj záchrannú službu, nakoľko život človeka s takýmto krvácaním je v ohrození.

Krytie tržnej rany

Náplasť na tržné rany vám pomôže provizórne uzavrieť ranu a zastaviť tak krvácanie až do chvíle, kým dorazí lekár. Pri menších tržných ranách, ktoré nevyžadujú ošetrenie lekára, sa rana po použití správnej náplasti zacelí za pár dní aj sama. Ak ranu zašil lekár, odporúčame pravidelnú výmenu sterilného pooperačného krytia.

V prípade pochybností vyhľadajte lekára

Mnohé bežné rany sa dajú ošetriť doma. Kedy však treba vyhľadať lekára? Prejdite nižšie a pozrite si ďalšie informácie!

Piktogram zobrazujúci lekára.