Ako pristupovať k otvorenej rane a ako ju liečiť?

Aj menšia otvorená rana dokáže vyvolať paniku či dokonca šok nielen u zraneného, ale aj u svedkov takéhoto prípadu. Otvorené rany, a to aj tie menej vážne, sú často sprevádzané prudkým krvácaním a aj keď sa krvácanie podarí zastaviť, nie je na ne pekný pohľad. Prečítajte si, aké druhy otvorených rán poznáme, ako pri nich podať prvú pomoc, ale aj kedy je potrebné vyhľadať lekára a ako prebieha liečba takýchto rán.

Čo je otvorená rana?

Otvorená rana je opakom povrchovej rany, akou sú napríklad škrabance či odreniny. Medzi otvorené rany patria tržné rany, rezné rany, ale aj chirurgické rany. Otvorené rany sú zväčša dosť hlboké a sú pri nich pretrhnuté v podstate všetky vrstvy kože a podkožných tkanív, no môžu byť poškodené aj tukové tkanivo či sval. Pri otvorených ranách dochádza k odhaleniu všetkých mäkkých tkanív (najmä na miestach s tenšou kožou, ako je napríklad zápästie), no svetlo sveta môžu pokojne uzrieť aj kosti či kĺby. Najnebezpečnejšie otvorené rany sú v oblasti hlavy a brušnej dutiny či v miestach, cez ktoré prechádzajú najväčšie tepny.

Krvácajúca otvorená rana

Otvorená rana paradoxne nemusí vždy silno krvácať. Veľa závisí od toho, či je napríklad končatina, na ktorej vznikla otvorená rana, dostatočne prekrvená, ale aj od toho, či pri vzniku otvorenej rany došlo aj k poškodeniu nejakej tepny alebo žíl. V prípade, že z rany voľne vyteká krv, v najhoršom možnom prípade strieka, je potrebné na ranu tlačiť a čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc – dotyčnej osobe hrozí vykrvácanie. Ak sa v okolí rany krv len jemne hromadí, prvú pomoc dokážete vo väčšom rozsahu podať aj sami. Do otvorenej rany nikdy nelejte žiadnu dezinfekciu a už vôbec ju nedezinfikujte alkoholom. O dočasné vyčistenie rany sa postará krvácanie. Ranu môžete len jemne opláchnuť čistou tečúcou vodou a jej okolie očistiť od prípadných hrubých nečistôt, napríklad štrku.

Otvorená rana na nohe alebo prste

Otvorené rany najčastejšie vznikajú na nohách (pri športoch ako cyklistika) alebo prstoch (najčastejšie následkom úrazu pri rôznych pracovných činnostiach). Je však potrebné venovať dostatočnú pozornosť otvoreným ranám na akejkoľvek časti tela a nezanedbať ich liečbu. Okrem veľkého rizika infekcie môže pri týchto ranách dôjsť aj k otrave krvi, prípadne môže zranenie zasahovať aj hlbšie – napríklad do šliach či svalstva, čo by mohlo výrazne skomplikovať rekonvalescenciu. Pri otvorených ranách na hlave odporúčame vyhľadať lekára v každom jednom prípade – aj pri tých najmenších. Lekár stanoví potrebné vyšetrenia na vylúčenie otrasu mozgu a v prípade poranenia na tvári sa včasným šitím podarí minimalizovať vznik akejkoľvek nepeknej jazvy.

Prvá pomoc pri otvorenej rane

Ako prvé je vždy potrebné zastaviť krvácanie a upokojiť zraneného. Centimeter dlhá otvorená rana na spomínanom prste alebo nohe nie je dôvodom, aby ste volali rýchlu záchrannú službu. Na ranu tlačte, ideálne sterilnou gázou, aby ste zastavili krvácanie. V lekárničke by pri žiadnej práci či na výlete nemali chýbať náplasťové stehy, s ktorými dokážete menšiu ranu okamžite pevne uzavrieť a nielen zastaviť krvácanie, ale aj predísť tvorbe nepeknej jazvy či infekcii daného miesta. Niektoré menšie otvorené rany po správnom použití náplasťových stehov nie je potrebné ani zašívať. Pri silnom krvácaní sa vám môžu zísť aj absorpčné krycie vankúšiky, respektíve tampóny používané aj pri operáciách. 

Liečba otvorenej rany

Produkty Leukoplast sú určené aj na liečbu otvorených rán, a to po konzultácii s lekárom. Ide napríklad o sterilné pooperačné krytie, ktoré sa používa na prekrytie zašívaných rán po operácii. Takáto rana by mala byť prekrytá, aby ste si ju znovu neotvorili napríklad pri prudkom pohybe či trení o oblečenie, no zároveň musí dostatočne dýchať, aby sa v nej nemnožili choroboplodné zárodky. Pooperačné náplasti je potrebné pravidelne meniť presne podľa pokynov ošetrujúceho lekára. 

Pri vážnejších poraneniach vyhľadajte lekára

Menšie otvorené rany zvládnete ošetriť aj sami a v mnohých prípadoch nie je ani potrebné dodatočne vyhľadať lekára. V prípade väčších rán sa poraďte na najbližšej pohotovosti alebo u svojho lekára, ako postupovať ďalej a či je ranu potrebné dodatočne zašiť alebo absolvovať iné vyšetrenia. Pri väčších a silno krvácajúcich ranách opäť odporúčame bezodkladne zavolať 112 alebo 155 a do príchodu záchranárov sa sústrediť len na zastavenie krvácania a stabilizáciu pacienta.