Cestovná lekárnička – čo by mala obsahovať?

Chystáte sa na menší výlet, cestu lietadlom či dokonca na dlhší pobyt v zahraničí v nejakej exotickej krajine a rozmýšľate nad tým, ako si vybaviť lekárničku a ako s ňou bezpečne absolvovať cestu lietadlom alebo pasovú kontrolu? V nasledujúcom článku nájdete všetky užitočné tipy, vďaka ktorým bude pre vás pobyt na výlete alebo v zahraničí bezstarostný, minimálne z pohľadu dostupnosti liekov alebo zdravotníckeho vybavenia.

Cestovná lekárnička na výlety

Či už patríte medzi ľudí, ktorí si nepotrebujú dať ani tabletku proti bolesti hlavy, alebo so sebou, naopak, musíte nonstop nosiť lieky na srdcové ochorenia, inzulín pri diabete, adrenalínové pero proti anafylaktickému šoku alebo iné medikamenty, pri ceste do cudzieho prostredia na dlhší čas je dobre vybavená lekárnička jednou z najdôležitejších vecí. Zo zákona musíme mať lekárničku napríklad v aute, no ak sa chystáte povedzme na hory vlakom, rozhodne zvážte kúpu jednoduchej turistickej lekárničky, ktorá sa zmestí aj do vrecka a nájdete v nej všetko potrebné (náplasti, nožnice, obväz, ale aj kartu prvej pomoci pre jej poskytnutie pri menej závažných úrazoch a poraneniach). Ako však postupovať v prípade, že sa chystáte niekam ďalej?

Cestovná lekárnička do lietadla

Ak neberiete žiadne lieky, do lietadla si nepotrebujete brať v princípe nič. Ak sa rozhodnete mať napríklad v peňaženke aspoň náplasť na prvú pomoc a zopár tabletiek proti hnačke alebo bolesti hlavy, nič s tým nepokazíte. Ak však potrebujete inzulín počas 12-hodinového letu, inzulínové pero (alebo inú formu injekcie) musíte mať, samozrejme, pri sebe. V takomto prípade si pred odletom vybavte overené potvrdenie od lekára v anglickom jazyku (poskytuje ich drvivá väčšina ambulancií), že trpíte konkrétnou diagnózou a musíte mať daný prípravok pri sebe. Tento doklad akceptujú snáď všetky letiská a letecké spoločnosti. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že vám injekciu nedovolia vziať na palubu.

Aké lieky či prípravky môžete a nesmiete brať na palubu alebo do cudziny?

So spomínaným potvrdením v princípe neexistuje obmedzenie, čo by ste si na palubu mohli alebo nemohli vziať. Nezabudnite však, že na palube nesmiete mať tekutiny s objemom väčším ako 100 ml (tie je potrebné odbaviť). Predtým než vycestujete za hranice Európskej únie, zistite si, ako je to s dovozom liekov do konkrétnej krajiny. Druhé nepríjemné prekvapenie by vás mohlo čakať pri pasovej kontrole. Ak by vám našli v príručnej batožine alebo kufri väčšie množstvo nejakého lieku, mohli by ste mať problém vysvetliť, prečo ho do krajiny veziete. 

Do lietadla si vezmite dve lekárničky

Odporúčame jednu väčšiu turistickú lekárničku (v ktorej môže byť viac obväzov, náplastí, rezervná zásoba liekov na celý váš pobyt v zahraničí, ale aj nožnice a ďalšie veci) odbaviť spolu s batožinou. Na palubu si vezmite menšiu lekárničku len s nevyhnutným vybavením a liekmi. Lieky však majte pri sebe v dostatočnom množstve na celý pobyt. Ak by sa vám batožina stratila, stratili by sa s ňou aj všetky lieky.

Cestovná lekárnička k moru a do exotických krajín

Ak sa chystáte do exotickej krajiny, vopred sa informujte, s akými chorobami alebo inými zdravotnými neduhmi sa tam môžete stretnúť. Je vhodné absolvovať aj všetky odporúčané očkovania, a to v dostatočnom predstihu. Pri akejkoľvek ceste do zahraničia nikdy nenechajte doma voľnopredajné lieky proti hnačke, ale aj prostriedky na prvú pomoc pre drobné poranenia či praktickú dezinfekciu. S odreninami a pokazeným žalúdkom sa na dovolenke už stretol asi každý.

Dlhší pobyt v zahraničí a lekárnička

Čo ak sa chystáte do zahraničia na dlhšiu dobu a potrebujete svoje lieky? Ak sú na predpis, včas si zistite, koľko vám ich lekár predpíše, či počas vášho pobytu neexspirujú a koľko ich môžete do krajiny doviezť. Často sa však stáva, že podobné či dokonca rovnaké lieky sa dajú v danej krajine kúpiť úplne bez problémov aj bez predpisu vďaka benevolentnejším zákonom o distribúcii liečiv. Dokonca aj v Poľsku je možné kúpiť niektoré lieky, ktoré na Slovensku vyžadujú predpis, úplne voľne. 

Kde nosiť cestovnú lekárničku?

Stále pri sebe. Ideálne aj s kartou prvej pomoci v anglickom jazyku, na ktorej sú informácie o vašom zdravotnom stave, užívaných liekoch či chronických chorobách. V zahraničí sú veľmi populárne aj náramky, na ktorých má človek napísané meno, diagnózu (napríklad diabetes či epilepsia), ale trebárs aj krvnú skupinu. Ak by ste potrebovali zdravotnícku pomoc, pre ľudí okolo vás, ktorí vám prvú pomoc podajú, ale aj pre záchranárov to bude oveľa jednoduchšie, ak budú vedieť, z čoho vaše problémy pramenia.