Infekcia patrí medzi veľkých strašiakov pri každom ochorení alebo poranení. Aj do tej najobyčajnejšej malej rany sa môže dostať nejaká baktéria, vírus či iný patogén, ktorý dokáže v tom lepšom prípade vyvolať na postihnutom mieste silný zápal, prípadne v tom horšom scenári preniknúť cez ranu do celého tela. Našťastie žijeme v dobe a na mieste, kedy si postihnuté miesto môžete okamžite vydezinfikovať. Pozrite sa spolu s nami, ako postupovať pri dezinfekcii rôznych rán a vyhnúť sa tak zdravotným komplikáciám.
Dezinfekcia rany
Predtým, než sa pustíte do dezinfekcie akejkoľvek menšej rany, je vhodné odstrániť všetky nečistoty – štrk, prach, triesky, piesok, blato, hrdzu – jednoducho čohokoľvek, s čím koža prišla do kontaktu a čo ju poranilo. Môžete si prečítať aj krátkych sprievodcov napríklad o ošetrení reznej rany alebo ošetrení menších odrenín, ako postupovať. Najlepším spôsobom, ako bezpečne zbaviť ranu nečistôt, je umyť ju pod čistou a pitnou tečúcou vodou. Následne sa môžete vrhnúť na dezinfekciu vhodným prípravkom a finálne zastavenie krvácania (ktoré má rovnako očistnú a čiastočne aj dezinfekčnú funkciu, keďže pomáha vyplaviť všetky nečistoty a choroboplodné zárodky). Pri dezinfekcii sa snažte vyhnúť silným antiseptickým prostriedkom, ktoré dokážu poškodiť pokožku. Výber prípravku vždy konzultujte s lekárnikom, a to kvôli prípadným alergickým reakciám na niektorú z uvedených účinných látok.
Dezinfekcia rany po operácii
Riziko infekcie je najmä v nemocničných zariadeniach, kde sa vykonávajú operačné zákroky, tým najväčším nebezpečenstvom schopným spôsobiť pooperačné komplikácie. Pred samotnou operáciou lekári používajú koncentrované dezinfekčné prostriedky a tesne po operácii a počas vášho pobytu v nemocnici sa o dezinfekciu postará zdravotnícky personál. Pri domácej starostlivosti dezinfekcia už často nie je potrebná, no je dôležité dôkladne si dezinfikovať ruky a ďalšie nástroje napríklad pri preväzovaní klasických obväzov alebo sterilného pooperačného krytia. Na to môžete použiť akýkoľvek voľne dostupný dezinfekčný prostriedok. Jeho výber však odporúčame konzultovať s lekárnikom.
Dezinfekcia otvorenej rany
POZOR! Do otvorenej rany nemôžete len tak naliať akúkoľvek dezinfekciu v koncentrovanej podobe – mohli by ste zranenému spôsobiť vážne zdravotné problémy. Na dezinfekciu hlbokých otvorených rán si môžete v lekárni zakúpiť špeciálne prípravky (ktoré pomáhajú aj zastaviť krvácanie). Použiť sa môžu aj iné dostupné dezinfekčné prípravky, avšak po zriedení s čistou pitnou vodou. Vždy postupujte podľa návodu na konkrétnom produkte. S takýmto roztokom môžete ranu opláchnuť a následne zastaviť krvácanie.
Dezinfekcia hnisavej rany
Samotný hnis sa môže stať zdrojom infekcie v rane, preto je dôležité takéto rany pravidelne čistiť, vysušovať a dezinfikovať. Hnisanie rany má tiež svoju funkciu pri hojení a pomáha vyplaviť z rany nečistoty (môže vám napríklad pomôcť „vyhnisať“ zarastený chlp), triesku alebo inú nečistotu v koži. Ak však hnisanie neprestáva a jeho objem sa zväčšuje (napríklad pri dekubitoch a iných vážnych poškodeniach kože), je nevyhnutné navštíviť lekára a konzultovať hojenie takejto rany s ním.
Voľne dostupné dezinfekčné prostriedky
Medzi voľne dostupné dezinfekčné prostriedky patria najmä tie na báze jódu (klasická tmavá jódová tinktúra), s obsahom koloidného striebra, ale aj s obsahom alkoholu. Na dezinfekciu nástrojov a plôch sa používajú iné prostriedky (ktoré sú napríklad aj parfumované, a teda nevhodné na dezinfekciu rán) alebo fyzikálne procesy (dezinfekcia teplom, horúcou parou, germicídnymi UV lampami a podobne). Pred použitím dezinfekčného prostriedku vždy skontrolujte dátum jeho exspirácie. Výber vhodného prostriedku odporúčame pre prípadné alergické reakcie vždy konzultovať lekárnikom.
Dezinfekcia rán v domácich podmienkach
Ako prvé vás pravdepodobne napadne použitie domácej pálenky na dezinfekciu rán. Odborníci a lekári však túto formu neodporúčajú, pretože dokáže podráždiť pokožku a spôsobiť aj rôzne ďalšie kožné problémy. Ak sa nejakú malú ranu rozhodnete dezinfikovať takýmto spôsobom, robte to na vlastné riziko a nikdy tak nedezinfikujte rany malým deťom. Na dezinfekciu nepoužívajte denaturovaný technický lieh. Všeobecne vám odporúčame ranu dezinfikovať vždy dezinfekčným prostriedkom, ktorý kúpite v lekárni. Následne nezabudnite na vhodné ošetrenie rany, ktoré odporúčame konzultovať s lekárnikom.
Alternatívna dezinfekcia rán
Nemusíte sa báť, pod pojmom alternatívna dezinfekcia nemáme na mysli rôzne pochybné a často aj nebezpečné „poľné“ spôsoby, ako je vypaľovanie ohňom či prikladanie horúceho železa, ale ani prostriedky s nepreukázateľným dezinfekčným účinkom. Medzi alternatívne dezinfekčné prostriedky na odreniny a menšie rany môžeme zaradiť napríklad rôzne spreje, ktoré očistenú ranu nielen vydezinfikujú, ale aj zacelia a po zaschnutí vytvoria akýsi alebo náplasť. Takéto spreje by nemali chýbať vo výbave všetkých (a na všetko pripravených) rodičov.
V prípade pochybností vyhľadajte lekára
Mnohé bežné rany sa dajú ošetriť doma. Kedy však treba vyhľadať lekára? Prejdite nižšie a pozrite si ďalšie informácie!
Prevencia infekcie
Pri odreninách sa choroboplodné zárodky doslova votrú do kože. Tu sa dozviete, ako na napr. ošetrenie povrchovej odreniny kolena a čo môžete urobiť, aby ste zabránili infekcii rany! >>