Na samoliečbu v domácom prostredí si môžete v každej lekárni zaobstarať krém alebo náplaste s obsahom kyseliny salicylovej, ktoré dokážu za pár dní, až týždňov kurie oko úplne zničiť. Po pravidelnom vystavovaní postihnutého miesta pôsobeniu tejto kyseliny kurie oko samé odpadne a rana sa zacelí. Nezľaknite sa, keď vám zostane na mieste aj centimeter hlboká a centimeter široká diera. Takéto miesto odporúčame prekryť leukoplastom Aqua Pro, ktorý je vodeodolný, ale priedušný a ochráni miesto počas celého dňa.
Odstránenie kurieho oka na nohe
Na internete môžete nájsť aj rôzne babské rady, ako napríklad prikladanie strúčikov cesnaku alebo cibule, potieranie tinktúrou z lastovičníka či ľubovníka, potieranie propolisovou tinktúrou a podobne. Niektorým ľuďom tieto postupy zaberú, no my vám odporúčame dôsledne ich konzultovať s lekárnikom predtým, ako začnete experimentovať s vlastným zdravím. Neodborne vyrobenou tinktúrou z rastliny, ktorá sa môže zameniť za nejakú inú, si môžete veľmi rýchlo a ľahko ublížiť.
Ďalšou možnosťou je navštívenie pedikérskeho salónu, kde vám oko pri ľahkom lokálnom umrtvení okolitej kože vyrežú. Tento postup je rýchly a cenovo dostupný, no nie vo všetkých salónoch ho vedia vykonať naozaj bezpečne a odborne.
Najspoľahlivejším riešením je návšteva kožnej ambulancie, kde vám za pár minút kurie oko odstránia pomocou lasera alebo tekutého dusíka. Ošetrenie býva bezbolestné, kurie oko zmizne okamžite a vy si môžete užívať chôdzu bez zbytočnej bolesti.
Prevencia kurieho oka
Najlepším spôsobom, ako bojovať proti kuriemu oku, je opäť len a len prevencia. Niekto je na vznik tohto kožného problému náchylnejší a niekoho nepostihne za celý život bez ohľadu na to, ako sa k svojim nohám správa a ako sa o ne stará. Existuje však niekoľko efektívnych preventívnych opatrení, s ktorými sa vám budú kurie oká vyhýbať:
Vhodná obuv – ani tie najdrahšie a najkrajšie topánky nie sú dobré, ak vás niekde tlačia. Pokiaľ vás obuv otlačí počas prvého týždňa nosenia pri prispôsobovaní tvaru vašej nohy, je to ešte v poriadku. Ak však sústavne cítite tlak na nejaké miesto na nohe, skôr či neskôr môžete rátať so vznikom kurieho oka. Pozor, riešením nemusia byť ani často propagované barefoot topánky – práve naopak, absencia kvalitnej podrážky je jedným z dôvodov tvorby kurieho oka zo spodnej strany chodidla.
Starostlivosť o chodidlo – pravidelným odstraňovaním suchej zhrubnutej a odumretej kože zabránite vytváraniu hrubšej vrstvy tejto kože, ktorá by sa mohla vtlačiť hlbšie do pokožky a vytvoriť tak koreň kurieho oka. Na odstraňovanie môžete použiť zábaly, kozmetiku, ale aj osvedčenú metódu – mechanické brúsenie škrabkou. Rovnako dôležitá je aj hydratácia pokožky na nohách, ktorá spomalí tvorbu vrstvy odumretej kože.
Eliminujte tlak na chodidlá – zarastené nechty, vybočené palce, pätné ostrohy a ďalšie deformácie chodidla zvyšujú tlak na niektoré jeho časti. Takéto zdravotné problémy je vhodné vyriešiť s odborníkom (či už s ortopédom, chirurgom, alebo podológom) a ušetriť si tak starosti navyše aj s potenciálnym kurím okom.