Popáleniny od oleja – prvá pomoc a liečba

Najmä pri varení, ale aj pri rôznych ďalších činnostiach v domácnosti, ako je napríklad servis motorového vozidla, sa človek môže stretnúť s popáleninami od oleja. Pri vysmážaní nedeľných rezňov alebo hranoliek k večernému filmu už asi každému vyprskla kvapka horúceho oleja na ruku. Čo však robiť v prípade, že je poranenie väčšie?

Rozsah popálenín od oleja

Olej dosahuje pri spomínanom vyprážaní teplotu pokojne aj dvesto stupňov. Už pri obarení vriacou vodou, ktorá dosahuje sotva sto stupňov, dokážu vzniknúť rozsiahle popáleniny, a to napriek tomu, že voda sa pri tejto teplote aj po dopade na pokožku veľmi rýchlo odparuje. Olej sa však na koži škvarí ďalej, pri vyššej teplote a dokáže spôsobiť ešte väčšie zranenia. Ak vám na ruku vyprsklo pár kvapiek oleja, obvykle netreba volať záchranku. Čo však robiť v prípade, že na seba prevrhnete napríklad panvicu plnú oleja? 

Neodstraňujte priškvarený odev

V takomto prípade dosiahnu popáleniny minimálne tretí, možno aj štvrtý stupeň. Pri varení je potrebné dať pozor najmä na malé deti, ktoré by si mohli panvicu prevrhnúť na hlavu či tvár, čo môže byť fatálne. Pri kontakte veľkého množstva horúceho oleja napríklad s rukou nikdy neodstraňujte odev v prípade, že sa priškvaril ku koži. Urýchlene zavolajte záchranku a čakajte na jej príchod, prípadne postupujte podľa pokynov operátora. Zranenia by ste mohli len zhoršiť.

Neprikladajte na postihnuté miesto ľad

Veľa ľudí sa nesprávne snaží postihnuté miesto chladiť pomocou ľadových kociek alebo nejakého jedla z mrazničky. Tento postup je nesprávny, pretože ľad poškodenú pokožku dokáže ešte viac spáliť, čo bude opäť viesť k náročnejšej a komplikovanejšej liečbe. Ľad nikdy neprikladajte ani len na slabé popáleniny prvého stupňa. Chladiť ľadom by sa mali len zranenia kĺbov, svalov či kostí, alebo pri odstránení opuchu – aj to až po konzultácii s lekárom. Nikdy nezachladzujte ľadom kožné rany. 

Čerstvo popálené miesto nemastite

Na popáleniny nenanášajte žiadne masti, ale ani dezinfekciu, alkohol či iné prípravky. Všetky môžu dané miesto len rozdráždiť. Popálené miesto nie je potrebné dezinfikovať, pretože o to sa už postarala vysoká teplota. Absolútne najhorší nápad je baliť zraneného človeka do mokrých prikrývok alebo ho inak chladiť celého – riskujete totiž podchladenie, a to najmä v prípade, že sú popáleniny na väčšej ploche tela. V lekárňach sa dajú kúpiť rôzne chladivé gély na popáleniny, tie sú však určené maximálne na použitie pri popáleninách prvého a druhého stupňa (pri začervenaní pokožky či tvorbe malých pľuzgierov). Ak je narušené tkanivo, do popáleniny nič nevtierajte.

Prvá pomoc pri popálení olejom

Ošetrenie popáleniny má svoje špecifiká. Popáleného miesta sa nedotýkajte a chlaďte ho prúdom studenej vody (s teplotou okolo osem stupňov) až do príchodu zdravotnej služby. Aj v prípade menších popálenín miesto niekoľko minúť oplachujte tečúcou vodou (nie stojatou, hrozí infekcia) a následne ho nechajte niekoľko hodín odvetrať. Cez noc a nasledujúce dni je vhodné prekryť ho náplasťou, aby sa nepoškodil vzniknutý pľuzgier. Ten neprepichujte ani vy sami, pľuzgier s tekutinou má ochrannú a chladiacu funkciu a časom sa tekutina sama vstrebe a pľuzgier odpadne po úplnom zahojení popáleného miesta podobne ako chrasta. Prepichovaním pľuzgiera riskujete infekciu a nepríjemnú bolesť.

Kedy vyhľadať prvú pomoc?

V prípade, že popálenie zasahuje do očí, tváre alebo pokrýva viac ako päť percent povrchu tela, bez váhania zavolajte sanitku – popáleniny môžu byť životu nebezpečné. Ak sú popáleniny menej vážne alebo s menším rozsahom, no netrúfate si na ich ošetrenie, vyhľadajte najbližšiu pohotovosť. V nemocnici lekár po zhodnotení rozsahu poškodenia tkaniva stanoví adekvátnu liečbu či rekonštrukciu poškodeného miesta. 

Neskúšajte babské rady

V minulosti sa popáleniny, a to nielen tie od oleja, liečili aj rôznymi babskými radami. Medzi tie najznámejšie, ktoré sa používajú napríklad aj pri pokožke spálenej po pobyte na slnku, patrí natieranie postihnutého miesta kyslou smotanou. Aj keď tento a rôzne ďalšie spôsoby preukázateľne prinesú úľavu od bolesti či svrbenia, rozhodne ich neodporúčame. Pri väčších popáleninách vždy vyhľadajte lekársku pomoc a riaďte sa liečbou, ktorú naordinuje doktor.